SPZOZ w Mogilnie » Żywienie

Nagłówek

menu

Zawartość


Dział żywienia

Informacje

Pacjenci przebywający w oddziałach szpitalnych otrzymują średnio 3 – 5 posiłków dziennie spośród kilkunastu diet. Każdy oddział wyposażony jest w lodówkę do przechowywania żywności pacjentów. Zasady użytkowania lodówki wraz z okresem przechowywania żywności umieszczone są na lodówce lub na stronie internetowej. Prosimy o przestrzeganie zasad korzystania z lodówki. W szpitalu istnieje możliwość skorzystania z porad dietetycznych.

W pierwszym i ostatnim dniu hospitalizacji przysługuje:

pacjentowi nowo przyjętemu: pierwsze danie obiadu i kolacja
pacjentowi przyjętemu w godzinach wieczornych: posiłek w dniu następnym
pacjentowi w dniu wypisu: śniadanie

Wyjątek stanowią dzieci, pacjenci chorzy na cukrzycę oraz kobiety karmiące.

Jeżeli, z uzasadnionych przyczyn leżących po stronie szpitala, wyjście chorego opóźnia się chory może otrzymać pierwsze danie obiadu.

Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy

Droga pacjentko!
Nasz szpital przystąpił do pilotażowego programu „Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym – Dieta Mamy”.
Celem programu jest:
zapewnienie pacjentkom 5 posiłków dziennie, o odpowiedniej kaloryczności, dostosowanej do danego trymestru lub okresu karmienia piersią
zwiększenie satysfakcji pacjentek z hospitalizacji
propagowanie zasad zdrowego odżywiania wśród kobiet ciężarnych i matek karmiących
Udział w programie jest bezpłatny, potrzebna nam jest wyłącznie pisemna zgoda.

DIETETYK

Podczas hospitalizacji w naszym szpitalu pacjentki mogą konsultować się z dietetykiem. Zamiar skorzystania z konsultacji dietetycznej należy zgłosić pielęgniarce/położnej oddziału lub skontaktować się bezpośrednio z dietetykiem.
Spotkania z dietetykiem odbywają się w środy i piątki, w godz. od 9:00 do 12:00.
Ponadto istnieje możliwość kierowania pytań do szpitalnego dietetyka drogą elektroniczną na adres: dominika.beneturska@mpcz.pl w okresie do 2 miesięcy po zakończeniu hospitalizacji.
Pacjentka ma możliwość zgłaszania uwag pozytywnych oraz negatywnych dotyczących serwowanych posiłków bezpośrednio do dietetyka lub personelu medycznego oraz drogą e-mailową na adres dominika.beneturska@mpcz.pl

NARODOWE CENTRUM EDUKACJI ŻYWIENIOWEJ

Informujemy również, iż na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (www.ncez.pl) można zapoznać się z materiałami edukacyjnymi wypracowanymi w ramach projektu Instytutu Żywności i Żywienia” zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” oraz w ramach prowadzenia NCEŻ.
Kobiety w ciąży i w okresie poporodowym w ramach NCEŻ mogą uzyskać tą darmową konsultację dietetyczną on-line pod adresem: https://poradnia.ncez.pl/

Załączniki